کارگاه و رویداد پرنده‌نگری در ژئوپارک ارس و جلفا

کارگاه پرنده نگری

به واقع تصورش هم برام سخت بود که یک زمانی توی جغرافیایی که دوران کودکی و نوجوانیم خاطرات زیادی ازش دارم، نقش کوچکی توی رویدادی با موضوع پرندگان داشته باشم.

بخاطر حضور پدر و مادربزرگم دوران کودکی و نوجوانیم با طبیعت و حیات‌وحش جلفا، ارس، گرگر، علمدار ارتباط نزدیک و ملموسی داشتم.

یادمه شب‌ها توی حیاط مادربزرگم صدای غازهایی که دسته‌ای داشتن مهاجرت می‌کردن رو می‌شنیدم و برام سوال بودن که از کجا میان و کجا میرن.

پرواز اردک های بلوطی
اردک های بلوطی در سد گردیان هادیشهر

افتخار داشتم با میزبانی و همکاری دوستانم در گردشگری و ژئوپارک ارس بعد از حدود یک ماه هماهنگی و طراحی و برنامه ریزی تونستیم برای اولین بار در این منطقه رویدادی دو روزه رو توی این منطقه اجرا کنیم.

عکس یادگاری در سالن اجلاس
سالن اجلاس منطقه آزاد ارس

روز اول:

تئوری بود با حضور معاون محیط زیست استان آذربایجان شرقی دکتر غنی‌پور عزیز.
کلام ایشون رو درباره محیط زیست منطقه شنیدیم و در ادامه کارگاهی با موضوع آشنایی با پرندگان و پرنده‌نگری و ابزارها رو در خدمت دوستانم بودم.
اولش به موضوع گردشگری حیات وحش پرداختم و بررسی شاخه های مختلف این رشته و بعد پرنده نگری. این روز مصادف بود با روز ملی پرنده نگری در ایران، درباره این روز صحبت کردم و در ادامه به مزایای پرنده‌نگری ابزارهاش و آگاهی بخشی این رشته برای بالا بردن دانش شهروندی و سلامت روحی و روانی پرداختم. همینطور خانم عظیم زاده از تبریز درباره ثبت مشاهدات و دکتر شیخی از نقده هم درباره اقتصاد پرنده نگری مباحثی رو مطرح کردن.

کارگاه آشنایی با پرندگان
کارگاه آشنایی با پرندگان و پرنده نگری

روز دوم:

با شناسایی که از قبل با دوستانم آقای صابرسلیمی علمداری و دکتر عطایی عزیز انجام داده بودیم سه منطقه رو مشخص کرده بودیم که با دوستان پرنده‌نگر و عکاسی که از شمال‌غرب کشور و تهران دعوت شده اند پایش کنیم و در انتها مشاهداتمون رو با اکانت ایبرد ژئوپارک ارس به اشتراک بگذاریم تا مستند باشه. همینطور هم شد همه مشاهداتمون به ثبت رسید. چرخ ریسک نیزار یکی از گونه‌هایی بود که توی این روز برای اولین بار در این منطقه مشاهده و ثبت شد.

رود ارس و پرنده نگرها بعد از عکاسی در حاشیه ارس
رویداد پرنده نگری در ارس

ممنونم از دوستانم در گردشگری و ژئوپارک ارس که از بیش از یک ماه قبل هماهنگی‌های این برنامه رو انجام دادن و میزبان این رویداد شدن.

بعد از رویداد پرنده نگری در منطقه آزاد ارس
دوستان ژئوپارک ارس و جلفا

اتفاقی که امیدوارم در مناطق دیگه هم بیافته تا آدمها با دنیای پرندگان و پرنده‌نگری آشنا بشن.

ممنونم از پرنده‌نگر‌ها و عکاسان و دوستانی که با حضورشون این رویداد رو پر رنگ‌تر کردند.

ممنونم از صابر سلیمی عزیز عکاس توانای حیات‌وحش، دکتر عطایی کارشناس گردشگری ارس و آقای پور وطن دوست عزیز که برای این رویداد خیلی زحمت کشیدن و خوشحالم که در کنارشون سهم کوچکی داشتم.


دمتون ارسبارانی

. Birdwatching in Aras UNESCO Global Geopark

ژئوپارک جهانی ارس و حیات وحش
پوستر کارگاه پرنده نگری در ژئوپارک ارس