سفر

بنظرم سفر کردن دانشگاهی عملی و تجربه محوره و مسافر چیزی رو بصورت ملموس با حواسش دریافت میکنه.
این تجربه بواسطه نوع انتقالش می‌تونه عمیق و خیلی لذت‌بخش باشه.

گردشگری حیات‌وحش یعنی مشاهده پرندگان، پستانداران، خزندگان، حشرات، گیاهان  و … توی زیستگاه طبیعی‌شونه.
سبک سفری علمی و عملی با هدف مشاهده ساکنان و همسایگان دیگه زمینه.
سربه‌هوایی و سربه‌زیری که منجر به شناخت محیط اطرافمون میشه.

تالاب صالحیه نظرآباد کرج یکی از مناطق جذاب برای مشاهده پرندگان، پستانداران و خزندگان - عکس: مهدی نصیری

بیش از ده ساله که سفرهای داخلی و خارجی به نقاط مختلف میرم و یکی از اهداف اصلیم توی سفرها دیدن حیات‌وحشه.
راهنمای کارت‌دار طبیعت‌گردی و همینطور راهنمای تخصصی پرنده‌نگری وزارت گردشگری هستم.

خوشحالم که می‌تونم وسیله‌ای باشم تا آدما با دنیای حیات‌وحش آشنا بشن.
بسته به موقعیت زمانی و مخاطب مورد نظر که بزرگسال هست یا کودک و نوجوان، با این رویکرد سفرهایی رو طراحی می‌کنم در قالب‌های نیم روزه، یک روزه یا چند روزه با هدف دیدن شگفتی‌های طبیعت و حیات‌وحش.

حیات‌وحش و بخصوص پرنده‌ها تقریبا همه جا هستن و میشه دیدشون.
همین الان که دارین این متن رو می‌خونین به احتمال قوی چند تا پرنده نزدیکتون دارن زندگی‌ می‌کنن”) پارک‌های شهر یکی از دم دستی‌ترین و بهترین جاها برای شروع سر به هوایی و پرنده نگریه و همینطور مناطق طبیعی بیرون شهر.

اگر شما گروهی دارید که دوست دارید این سبک سفر رو تجربه کنید تماس بگیرید پیشنهادم رو میگم بهتون و خوشحال میشم که با دوستان قدیمی و جدید سربه‌هوایی کنم “)

سفر کودک و نوجوان

سفر پرنده نگری با کودکان

دوران کودکی عاشق دیدن جانوران بودم ولی بستری یا راهی وجود نداشت که بتونم این نیاز رو رفع کنم، حالا که ابزاری هستم برای آشنایی این گروه سنی با طبیعت و حیات‌وحش خیلی خوشحالم و لذت می‌برم.

نوع زندگی که در حال حاضر داریم باعث شده که ارتباط کمتری با طبیعت داشته باشیم و این اتفاق باعث شده تا بچه‌ها گاها دانششون در سطح تئوری باشه و ملموس نباشه براشون.

این سبک سفر بر پایه تجربه کردن و مشاهده‌گری استواره و با بچه‌ها به دنیای جذاب حیات‌وحش وارد میشیم و مثلا چرخ‌ریسک رو توی زیستگاهش می‌بینیم و صداش رو می‌شنویم یا پایکایی رو می‌بینیم که جلوی یکی از درهای لونه‌اش داره دنبال گیاه‌ها می‌گرده و با قصه زندگیش آشنا می‌شیم.

چرخریسک و درخت و تهران
منم چرخریسک، پرنده کراوات‌دار

یادمه توی سفری، حفره‌ای روی درخت که دارکوب درست کرده بود رو به بچه‌ها نشون دادم و جلوتر که رفتیم خانواده دارکوب‌ها رو که مادر داشت به جوجه‌ها غذا میداد رو دیدیم و بچه‌ها ذوق زده شده بودن. چنین تجربه و مشاهده‌ای میتونه بسیار جذاب باشه و بچه‌ها بارها و بارها مرورش کنن.

در نهایت این تجربه‌ها میتونه باعث شناخت و ارتباط بهتر ما با محیط و همسایه‌های دیگه ما بشه که این شناخت میتونه باعث بالا رفتن دانش شهروندی و منجر به حفاظت محیط زیستمون بشه.

برای کودک و نوجوان با توجه به فصل مورد نظر و گروه سنی بچه‌ها میشه برنامه‌هایی رو طراحی و اجرا کرد.

پرنده نگری کودک و نوجوان
پرنده‌نگری و کودکان

سفر بزرگسالان

سفر گاوبانگی

گردشگری حیات‌وحش و پرنده نگری سبک سفری متفاوته که گروه‌های طبیعت‌گردی، کوهنوردی و آژانس‌های مسافرتی می‌تونن توی سبد محصولاتشون قرار بدن و تجربه‌ای نو برای مسافران رقم بزنن.

یادمه چند سال پیش برنامه‌ای برای دیدن پرندگان و پستانداران داشتم، یکی از همسفرهام میگفت که یکی از آرزوهام دیدن گوزنه، یعنی میشه گوزن ببینم؟ گفتم که خوب حیات‌وحش قطعیت نداره ولی یکی از هدفهامون توی این سفر دیدن گوزنه و همینطور هم شد و وقتی دوستمون داشت گوزن رو میدید برق چشمانش و ذوقش برای من خیلی لذت‌بخش بود.

گوزن نر مرال قرمز
منم مرال، گوزن جنگل هیرکانی

هر ماه از سال سفرهای اون بازه زمانی رو میطلبه و میتونه با اهداف مختلفی اون برنامه‌ها تنظیم بشن.

مثلا نیمه دوم سال و بخصوص زمستون فصل خوبی برای دیدن پرنده‌های مهاجره زیستگاه‌های تالابیه که از عرض‌های شمالی زمین بخاطر سرما یمقداری پایین تر میان و میشه توی شمال ایران دیدشون. مثل قوها، اردک‌ها، فلامینگو، کاکایی‌ها و …

یا فصل بهار که فصل مستی و سرخوشی پرنده‌هاست و میشه پرنده‌ها رو توی زیباترین لباسشون دید و صداهاشون رو شنید سفرهایی برای دیدن مهاجران بهاره به ایران رو طراحی کرد.

فلامینگو
منم فلامینگو، مرغ آتش

توی این لینک تعدادی از سفرهای انجام شده وجود داره.